Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.


Strona główna
Aktualności

Ogólnie

Wstęp na zamek
Dojazd
Parking
Stan obecny
Historia

Władcy zamku
Ciekawostki
Legendy

Turystyka

Artykuły
Galeria

Księga gości
Warto zobaczyć

Kontakt
Bibliografia

 

 

 

 

Wizja lokalna w Melsztynie z udziałem Konserwatora Zabytków

Zakliczyn/Melsztyn, 28 maja 2010. W godzinach dopołudniowych na terenie ruin zamku melsztyńskiego odbyła się wizja lokalna z udziałem szefa Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (WUOZ) w Tarnowie Andrzeja Cetery oraz przedstawicieli samorządu Gminy Zakliczyn. Po przeprowadzeniu wizji został spisany protokół następującej treści:

Melsztyn , 28 maja 2010 r.

Protokół z wizji lokalnej na ruinach zamku melsztyńskiego odbytej w dniu 28.05.2010 r., w związku ze zniszczeniami obiektu podczas powodzi w maju 2010 roku.

Obecni w wizji lokalnej:
1. Pan Janusz Krzyżak - Sekretarz Gminy Zakliczyn,
2. Pan Kazimierz Dudzik - Dyrektor RCTiDK w Zakliczynie,
3. Pan Andrzej Cetera - Szef Delegatury WUOZ w Tarnowie,
4. Pan Józef Franczyk - Sołtys wsi Melsztyn,
5. Pan Janusz Flakowicz - Radny rady Miejskiej w Zakliczynie

Podczas wizji lokalnej stwierdzono:

1. W południowo - zachodniej części obiektu w pobliżu donżonu runął narożnik muru obwodowego na długości ok. 6 m i wysokości ok. 4 m. Nastąpiło to w wyniku intensywnych opadów deszczu w dniach 16 - 25 maja br. oraz procesów stokowych - osuwiskowych. Skutkiem runięcia narożnika znacznemu osłabieniu uległy fragmenty muru obwodowego po obu stronach, wyraźne są spękania i zarysowania. Istniej realne niebezpieczeństwo osunięcia ścian donżonu (wieży mieszkalnej).
2. W związku z faktem, że istnieje realne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzi (stan katastrofy budowlanej), należy pilnie zabezpieczyć obiekt przed dostępem osób postronnych, w postaci zagrodzenia dostępu do ruin zamku i postawienia tablic ostrzegawczych. Jednocześnie do czasu opracowania projektu zabezpieczenia, istniejące fragmenty muru obwodowego należy doraźnie zabezpieczyć poprzez podstęplowanie.
3. W wyniku ostatnich, intensywnych opadów deszczu nastąpiło dalsze osunięcie się ziemi na dziedzińcu zamku w otoczeniu cysterny, skutkiem czego arkadowy mur dziedzińca położony w północnej części obiektu jest w daleko większym stopniu narażony na dalszą degradację, a nawet grozi zawaleniem.
4. Istniejące na obiekcie zadrzewienie zarówno na pozostałościach muru, jak i na dziedzińcu powoduje dalszą destrukcję obiektu. Ponieważ zadrzewienie to jest ahistorycznym elementem, Urząd Miejski w Zakliczynie jako użytkownik obiektu wystąpi do Nadleśnictwa Brzesko i Delegatury WUOZ w Tarnowie z wnioskiem o usunięcie drzew szczególnie wpływających na destrukcję obiektu.
5. W związku z bardzo pilną potrzebą ratowania cennego historycznie obiektu ruin zamku w Melsztynie, Urząd Miejski w Zakliczynie jako jego użytkownik, wystąpi w trybie natychmiastowym do odpowiednich instytucji z wnioskiem o pomoc finansową.

Na tym protokół zakończono.
Protokół sporządzono w trzech egzemplarzach (po jednym dla; WUOZ, UM w Zakliczynie, RCTiDK w Zakliczynie).
Protokół podpisali wszyscy uczestnicy wizji.

Po wyjeździe z Melsztyna Andrzej Cetera będzie rozmawiał na temat sytuacji w Melsztynie z Departamentem Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast w Urzędzie Miejskim w Zakliczynie pod kierunkiem Sekretarza Janusza Krzyżaka, przygotowywane są wnioski z prośbą o pomoc finansową w ratowaniu ruin melsztyńskich do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie oraz do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

źródło: www.zakliczyninfo.pl
 

dodano: 30 maja 2010

 

Copyright (c) 2007 - 2010 by pitos. Wszelkie prawa zastrzeżone