Strona główna
Aktualności

Ogólnie

Wstęp na zamek
Dojazd
Parking
Stan obecny
Historia

Władcy zamku
Ciekawostki
Legendy

Turystyka

Artykuły
Galeria

Księga gości
Warto zobaczyć

Kontakt
Bibliografia

 

 


 

 

 

 

 

     Ogólnie

Położenie geograficzne: 20°46' E - 49°53' N - 3 km od Zakliczyna, na lewym brzegu Dunajca. W Melsztynie mieszka ponad 200 osób w 50 domach. Kod pocztowy Melsztyna to 32-840 Zakliczyn.

     Melsztyn jest małą miejscowością położoną w malowniczej okolicy przy drodze numer 980. Administracyjnie należy do gminy Zakliczyn. Graniczy na zachodzie z Charzewicami, na północy z Gwoźdźcem, na wschodzie z Zawadą Lanckorońską, a od południa z rzeką Dunajec. Miejsce to słynie w Polsce z górującymi nad nią ruinami średniowiecznego zamku Spycymirów – ogniś największego zamku w dolinie Dunajca i Popradu – obecnie na skraju ruiny.  Nazwa samego zamku jak i samej miejscowości pochodzi prawdopodobnie od położonych u jego stóp młynów (niem. Mellstein - kamień młyński; Melestein, Molestyn a po polsku Mielsztyn a potem współczesny Melsztyn). Ze szczytu wzgórza zamkowego rozpościera się panorama na całą dolinę zakliczyńską.

     Inną osobliwością Melsztyna są dwaj pustelnicy mieszkających obok siebie u podnóży zamku. Pierwszy z nich przybył z północy Polski i osiedlił się w latach 80-tych, a drugi pochodzący ze Śląska (były zakonnik klasztoru w Zakliczynie) przybył w te tereny pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku.

 

 

Galeria:


 

 

 

Copyright (c) 2007 - 2010 by pitos. Wszelkie prawa zastrzeżone