Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!


Strona główna
Aktualności

Ogólnie

Wstęp na zamek
Dojazd
Parking
Stan obecny
Historia

Władcy zamku
Ciekawostki
Legendy

Turystyka

Artykuły
Galeria

Księga gości
Warto zobaczyć

Kontakt
Bibliografia

 

 


 

 

 

 

 

     Ogólnie

Położenie geograficzne: 20°46' E - 49°53' N - 3 km od Zakliczyna, na lewym brzegu Dunajca. W Melsztynie mieszka ponad 200 osób w 50 domach. Kod pocztowy Melsztyna to 32-840 Zakliczyn.

     Melsztyn jest małą miejscowością położoną w malowniczej okolicy przy drodze numer 980. Administracyjnie należy do gminy Zakliczyn. Graniczy na zachodzie z Charzewicami, na północy z Gwoźdźcem, na wschodzie z Zawadą Lanckorońską, a od południa z rzeką Dunajec. Miejsce to słynie w Polsce z górującymi nad nią ruinami średniowiecznego zamku Spycymirów – ogniś największego zamku w dolinie Dunajca i Popradu – obecnie na skraju ruiny.  Nazwa samego zamku jak i samej miejscowości pochodzi prawdopodobnie od położonych u jego stóp młynów (niem. Mellstein - kamień młyński; Melestein, Molestyn a po polsku Mielsztyn a potem współczesny Melsztyn). Ze szczytu wzgórza zamkowego rozpościera się panorama na całą dolinę zakliczyńską.

     Inną osobliwością Melsztyna są dwaj pustelnicy mieszkających obok siebie u podnóży zamku. Pierwszy z nich przybył z północy Polski i osiedlił się w latach 80-tych, a drugi pochodzący ze Śląska (były zakonnik klasztoru w Zakliczynie) przybył w te tereny pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku.

 

 

Galeria:


 

 

 

Copyright (c) 2007 - 2010 by pitos. Wszelkie prawa zastrzeżone